Urzšd Miasta Poznania
Strona główna
O szkole
Z życia szkoły
Biblioteka
Pedagog / Psycholog
Ucz się z nami!!!
Archiwum
Linki

Naj...ciekawsze


TECHNIKA

NAJ...WIĘKSZE
FONNTANNA - wybudowana w 1997 roku w Singapurze Fountain of Wealth jest największą tego typu konstrukcją. Zajmuje powierzchnię 1683 m2, a koszt jej budowy wyniósł 6 mln dolarów.
KOŚCIÓŁ - największym kościołem na świecie jest bazylika Notre Dame de la Paix w Yamoussoukro (Wybrzeże Kości Słoniowej), ukończona w 1989 roku kosztem 100 mln funtów. Zajmuje powierzchnię 30.000 m2 i ma wysokość 158 m.
HOTEL - super luksusowy, jedyny na świecie jednogwiazdkowy hotel Burj Al Arab znajduje się 15 kilometrów na południe od Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Ustawiony na sztucznej wyspie wznosi się na wysokość 320 m.
PLATFORMA WIERTNICZA - Troll usytuowany 64 km od brzegów Norwegii. Wybudowanego u wybrzeży kolosa o wysokości prawie 400 metrów odholowano na miejsce posadowienia na polu wydobywczym. To tak jakby holować po morzu Empire State Building.
MASZT RADIOWY - niestety to już historia. Najwyższą na świecie konstrukcją był kiedyś polski maszt-nadajnik radiowy w Konstantynowie pod Gąbinem o rekordowej wysokości 646 m.

NAJ...DŁUŻSZE
KOLEJKA GÓRSKA - stalowy Smok to kolejka górska znajdująca się w parku rozrywki w Tokio. Mierzy 2479 m, a przejazd nią trwa ponad 6 min. Wagoniki rozpoczynają szalony zjazd na wysokości 95 m nad ziemią.
MOST - znajduje się w Luizjanie (Stany Zjednoczone) i łączy miasta Mandevile z Metairie znajdujące się po przeciwnych brzegach jeziora Pontchartrain. Zbudowany w 1969 roku rozciąga się na długości 38,422 km.
MUR - tego rekordu raczej nikt nie pobije. Wielki Mur Chiński jest najdłuższą granicą wzniesioną rękami człowieka. Jego budowę rozpoczęto około 770 r p.n.e. W okresie świetności miał długość ponad 7600 km. Dziś zostało jedynie 2460 km.

NAJ...SZYBSZE
POCIĄG - rekord największej prędkości rozwiniętej przez pociąg należy do francuskiej kolejki TGV, która w 1990 roku rozpędziła się do 515,3 km/h na trasie pomiędzy Courtalain i Tours.
PROM - zaprojektowany w Hiszpanii prom Luciano Federico osiąga prędkość 57 węzłów (107 km/h) z 52 samochodami i 450 osobami na pokładzie. Osiąga ją dzięki napędowi, na który składają się dwie 16-megawatowe turbiny gazowe. POJAZD LĄDOWY - wyposażony w dwa silniki odrzutowe marki Rolls-Royce pojazd Thrust SSC rozpędził się w 1997 roku na pustyni w Newadzie do prędkości 1227,985 km/h na trasie o długości 1 mili. Wybudowanie tego potwora zajęło 6 lat i pochłonęło 100.000 roboczogodzin.
SAMOCHÓD ELEKTRYCZNY - kierowany przez Patricka Rummerfielda pojazd White Lightining Electric Streamliner rozpędził się w 1999 roku do prędkości 396 km/h. Było to możliwe dzięki wykorzystaniu dwóch silników elektrycznych o łącznej mocy ponad 400 KM.
SAMOLOT PASAŻERSKI - najszybszym samolotem pasażerskim jest bliźniaczo podobny do Concorde'a rosyjski Tupolew TU-144, który w grudniu 1968 roku leciał z prędkością 2,4 macha, czyli 2587km/h. Dziś służy jedynie do prowadzonych wspólnie z amerykanami badań nad samolotami naddźwiękowymi.

ZWIERZĘTA

NAJ...WIĘKSZE
Największy płaz na świecie to salamandra olbrzymia żyjąca w Japonii. Ma 160cm długości i 80kg wagi.
Największa jaszczurka na świecie (3m długości) to waran z wyspy Komodo. Największy na świecie ssak szybujący to lotokot malajski z rzędu latawców
(Azja Południowo-Wschodnia i Malaje). Jest wielkości kota domowego. Największy kot - tygrys syberyjski (Daleki Wschód).
Największy ssak lądowy - słoń afrykański. Dorosłe samce ważą nawet 6 ton! Największy ptak na Ziemi - struś afrykański.Ma 2,5m wysokości i waży do 160kg.
Największy krokodyl - krokodyl nilowy. Duże okazy osiągają 7m długości. Największa małpa człekokształtna - goryl. Dorosłe samce ważą ponad 200kg. Największa żaba na Ziemi - żaba goliat, żyjąca w Kamerunie ma 30cm długości i waży 3kg.
Największy ptak Australii - emu. Ma do 180cm wysokości i waży 50kg. Największa ryba świata - rekin wielorybi (16m długości), żywi się planktonem i drobnymi rybami.
Największy kangur - kangur rudy. Samce mają 2 metry wysokości.
Największy leśny ssak parzystokopytny - łoś. Waży do 800kg.
Największy ssak płetwonogi półkuli północnej - mors.
Największy przedstawiciel z rodziny kunowatych - rosomak.

Największy nocny motyl na Ziemi - ćma tyssania agrypina, rozpiętość skrzydeł 27cm
Największy drapieżnik z rodziny kotów w Ameryce Południowej - jaguar. Waży on do 135kg.
Największy podróżnik wśród zwierząt na Ziemi - rybitwa popielata. Przelatuje między Antarktyką a Arktyką. Rocznie pokonuje 40 000km.
Największe zwierzęta naszej planety - płetwale błękitne.
Największy ptak z rodziny albatrosów - albatros wędrowny.
Największy przedstawiciel z rodziny fok - słoń morski.
Największy wśród pingwinów - pingwin cesarski.

NAJ...MNIEJSZE
Najmniejszy płaz na świecie - żaba kubańska. Ma 10mm długości.
Najmniejszy spośród ptaków - phaetorinis ruber - waży 1,6 grama i ma 57mm długości. Jest nieznacznie większy od trzmiela, a jego jajko jest wielkości grochu. Najmniejsza małpa na Ziemi - pigmejka. Ma 16cm długości i waży 100 gram Najmniejszy ssak lądowy - ryjówka etruska żyjąca w południowej Europie. Ma 4cm długości i waży 2 gramy.
Najmniejszy nietoperz - Craseonycteris thonglongyai z Tajlandii - waży 2 gramy, ma 33mm długości i 16cm rozpiętości skrzydeł.
Najmniejszy przedstawiciel rodziny kangurowatych - torebnik piżmowy. Ma do 33cm długości i waży 500g.
Najmniejszy gad na świecie - gekon kręgłopalcowy, żyjący na wyspach Morza Karaibskiego. Ma 35mm długości.

NAJ...BARDZIEJ
Najbardziej prymitywne ssaki na Ziemi - dziobak i kolczatka.
Najbardziej mięsożerna papuga - kea z Nowej Zelandii.
Najbardziej hałaśliwy ptak na Ziemi - kukabura z rodziny zimorodków.
Najbardziej utalentowani "architekci" wśród ptaków - altanniki.
Najbardziej czczony ptak - bielik amerykański, narodowy symbol Stanów Zjednoczonych.
Najbardziej jadowita wśród zwierząt - żabka phyllobates terribilis - jej jad może uśmiercić 50 tapirów, choć waży ona niewiele ponad 1 gram.
Najbardziej charakterystyczna dla tej krainy foka - lampart morski.
Najbardziej wytrzymałe na zimno ptaki - pingwiny.


NAJ...
Najsilniejszy ssak wśród torbaczy - wilk workowaty. Został wytępiony. Ostatni zginął w 1930 roku.
Najszybciej biegający ssak - gepard. Potrafi biec z szybkością 110 km/godz. Najcięższy ptak na Ziemi - kazuar hełmiasty waży 100kg.
Najpowolniejszy w świecie zwierząt - leniwiec. Z jednej gałęzi na drugą, sąsiednią, przemieszcza się ponad pół godziny.
Najwyższe zwierzę na Ziemi - żyrafa osiąga 5,8m wysokości.
Najwyżej latający ptak - kondor wielki. Spotykany bywa na wysokości ponad 6000 m n.p.m.

 


Uczniowski Klub Sportowy
 
Socrates Comenius
 
Szkoła
z klasą
 
WWWebska szkoła
 
Poznański Czerwiec'56
 
Z Pyrkiem bezpieczniej
 
Europejski Fundusz Społeczny