www.sp87.poznan.pl

Ćwiczymy wycinanie i cięcie nożyczkami

Wycinanie i cięcie – to trudne umiejętności, które początkowo rodzą mnóstwo frustracji. Skoordynowanie ruchów jednej i drugiej ręki, poruszanie nożyczkami w taki sposób, aby papier nie zaginał się, cięcie po linii… Wszystko to jest tak trudne, że na początku dziecko łatwo się zniechęca, rezygnuje i musi spróbować wiele razy, aż będzie ciąć tak jak chce. Nabycie umiejętności wycinania ważne jest nie tylko samo w sobie, ale jest też ważnym ćwiczeniem wzmacniającym mięśnie ręki, które pracują później przy pisaniu.

Kiedy zacząć naukę wycinania nożyczkami?

Pewnie będzie to sporym zaskoczeniem, ale nożyczki można zaproponować już dziecku około 16. miesiąca życia – taka jest propozycja organizacji zajmującej się spuścizną po Marii Montessori -  Association Montessori Internationale. Ta włoska lekarka bardzo uważnie obserwowała dzieci, ich gotowość do podjęcia pewnych aktywności oraz określała moment, w którym dziecko uczy się najszybciej i nauka przychodzi mu z największą łatwością.

Jednak nie każde dziecko będzie tak wcześnie na to gotowe – większość zainteresuje się nożycami znacznie później, a główny okres, w którym powinno przyswoić sobie taką umiejętność oraz ją doskonalić, przypada na okres przedszkolny, czyli między 3. a 6. rokiem życia.